Yüz yüze Yapılan Mülakat

Genellikle işveren kişiyle yapılan yüz yüze iş görüşmelerinde nasıl davranmamız gerektiğini ve bu mülakatların genel olarak nasıl geçtiğini öğrenelim. Güçlü bir izlenim bırakmak için en iyi fırsatınız, yüz yüze yapılan mülakatlarda ortaya çıkar. İşveren veya şirket yetkilisiyle yapılan mülakatta, ilk 5 dakikanın önemi büyüktür. Dış görünüşünüz, el sıkışma, kendinizi her şeyinizle kanıtlayabilmeniz, göz teması, kişiliğiniz, ses tonunuz ve görgü kurallarına uyumunuz yüz yüze mülakatlarda dikkat edilen konulardır. Şirket ve pozisyon adına, kişisel ve mesleki yeterlilikleriniz incelenecektir. Gerekirse, sorulara ek olarak bazı beceri ve bilgileriniz somut olarak sınanacaktır. Bu genelde bilgisayar yoluyla yapılır. Bir programı kullanabilme düzeyiniz somut olarak bu şekilde ölçülebilir.

Mülakattan Önce:
Şirket hakkında yeteri kadar bilgi edinin. Rakipler, ürünler, kuruluş tarihi, üyeleri, finansal durumu ve hedeflerini öğrenin. Bu bilgiler görüşmeciyi etkileyecektir. Eğitiminiz, deneyiminiz, şirket profiline uygun bilgi ve becerileriniz hakkında etkileyici bir sunum hazırlayın. Özgeçmişinizi dosya ve CD şeklinde hazırlayın. Sektöre ve şirkete uygun şekilde giyinin. Sade, temiz ve şık olun. Görüşmeye 15 dakika erken gelin. Bu iyi bir izlenim bırakır ve saygılı olduğunuzu gösterir. Kalem ve not defteri edinin.

Mülakat Sırasında:

Güven verici biçimde görüşmeciyle el sıkışın. Göz temasını kaybetmeyin. Hafifçe gülümseyin. Saygıyı koruyun ve görgü kurallarına uyun. Önce görüşmecinin oturmasını ve söze başlamasını bekleyin. Karşı tarafın sözü bitmeden konuşmayın. Yüksek enerji seviyenizi koruyun. İstekli ve uygun bir personel olacağınızı hissettirin. En başarılı ve belirgin özellik ve deneyimlerinizi vurgulayın. Pratik cevaplar vermeye çalışın. Konudan fazla uzaklaşmayın. Kibar ve pozitif olun, hiçbir soruda tereddüt etmeden kendinizi ifade edin. Görüşme sonlarınken tokalaşın ve iyi dileklerinizi belirtin.

Mülakattan Sonra:

Olanları hatırlamak için küçük notlar alabilirsiniz. Takdir ve teşekkür mektubu gönderebilirsiniz ya da telefon veya email ile teşekkürünüzü bildirebilirsiniz. İletişim ağınıza görüşmeci kişiyi ekleyebilirsiniz.

Yüz yüze mülakatlarda vücut dili de en az konuşma kadar etkilidir. Hatta bazen daha çok öne çıkar. El ve kollarınızı nasıl kullandığınız, baş, göz, kaş hareketleriniz yani genel mimikleriniz, jestleriniz karşı tarafa sözlerinizden farklı şeyler anlatabilir. Farkında olmadığınız bu durumda, kendinizi yanlış ifade etmiş olabilirsiniz. Bu nedenle vücut dili üzerine de çalışmak size puan kazandırır.