Çilingir nasıl olunur? Anahtarcı nasıl olunur ?

Çilingir kelimesi Farsça anahtarcı kelimesinden dilimize yerleşmiştir. Kapı açma, kilit değiştirme, araba kilidi açma, çilingirlik hizmeti verme görevlerinde bulunurlar. Günümüzde hala devam eden, en eski mesleklerden bir tanesidir. Peki, çilingir ya da anahtarcı nasıl olunur ?

Çilingir olmak için özel bir eğitime gitmeniz gerekmektedir. Meslek kurslarında, yeterli katılım olduğunda, Çilingirlik ve Anahtarcılık eğitimleri düzenlenmektedir. Bu eğitimlere katılıp başarı ile tamamlayarak, okul döneminde çıraklık eğitiminizi bitirerek, çilingir olabilirsiniz. Elbette bu eğitimlere de katılım için bazı şartlar aranmaktadır.

Bu eğitimleri alarak Anahtarcı olabilmek için en azından ilköğretim mezunu olmanız, ilk kuraldır. Eğer lise mezunu iseniz, çıraklık ve eğitim döneminiz 1 yıl olarak planlanır. Ancak ilköğretim mezunu iseniz, bu dönem 2 yıl olarak planlanır ve uygulanır.

Bunun dışında sağlık olarak bu mesleği yapabilecek durumda olmanız gerekmektedir. Biliyorsunuz, bu meslek de el becerisi oldukça büyük önem arz etmektedir. Bu hareketleri yapabilecek durumda olmanız gerekmektedir. Sağlık durumunuzda da bir problem yoksa, bu şartı da sağlamış olursunuz.

Bu iki kural dışında en önemli kural, adli sicil kaydınızın olmamasıdır. Çilingirlik mesleği, sizlere kapıları açmak gibi özel ve önemli bir yetkinlik kazandıracağı için, kesinlikle adli sicil kaydınızın olmaması gerekmektedir.

Çıraklık döneminde haftanın belirli günleri okula giderken, kalan zamanda da pratik yapmak için bu işte ustalaşmış bir kişinin yanında çırak olarak görev yapıyorsunuz. Usta olana kadar bu şekilde çalışmanızda fayda var.

Çilingirlik belgesi olmadan çalışan kişilere hiç bir zaman güvenmemelisiniz. Bu meslek çok özel ve önemli bir meslektir. Bu sebeple çilingir çağırdığınızda mutlaka belgesi olduğunu, vergi dairesine kaydı olduğunu kontrol etmelisiniz.

Sakarya Çilingir