Farklı Sektörlerde Mülakata Girmek

Çok eski yıllarda tıbbiyeden mezun olan insanlar bir hastane veya klinikte doktor, teknik okulları bitirenler de mühendis, mimar olurlardı.

Devir o kadar değişti ki, okulların sektörlere hizmet ettiği karma bir iş ve eğitim dünyasında bulduk kendimizi. Bir bilgisayar öğretmeni, ticaret sektöründe yönetici veya pazarlamacı olabiliyor, bir doktor şartlar gereği bir dershanede hocalık yapmaya başlıyor. Bu örnekler tabii ki artırılabilir.

Konumuza dönersek, mülakatlar son yıllarda işe alımlarda yüz yüze görüşerek yapılan bir ön sınav niteliğinde. Hangi okulu bitirirseniz bitirin, hangi sertifika, diploma ve becerilere sahip olursanız olun, isterseniz en deneyimli başvuran siz olun, mülakatlar artık daha önemli. Kendi mesleği dışındaki meslekten işlere ve sektörlere yönelmek zorunda kalan kişiler de, özellikle bu süreci başarıyla atlatmak istiyor. Mülakattan geçebilmek üniversite sınavını kazanmaktan zor bile denilebilir. Kaldı ki bir de şu mesele var. Bir muhasebeci okulunu bitirmiş ve birkaç iş yerinde tecrübe edinmiş olsun. Şimdi hakkını vermek için büyük ve köklü bir şirkete muhasebe yöneticisi olarak başvuruyor ve mülakata çağrılıyor diyelim. Şirket yetkilisi görüşmeyi önceden hazırlıyor ve bu süreci çok sıkı tutuyor haliyle. Bu işe yıllarını veren muhasebeci de bu görüşme sonucunda yetersiz bulunursa, mesleğine ve sektörüne olan güveni ve ilgisi de azalacak ya da bitecektir elbet.

Caydırıcı bazı sebepler insanları, hayat standartlarını değiştirmeye zorluyor bir bakıma. Bir fırıncı çok iyi pasta yapıyor ve bir gün onun lezzetli pastalarını tadan bir şirketin müdürü o kişiyi kendi şirketine aşçı olarak almak isteyebilir. Bunun için de mülakata gerek duymaz. Çünkü onun ürününü yerinde somut olarak görmüş ve tatmıştır. Bu çok basit bir örnek de olsa, hayatta bazen tesadüfler, kader ve şans en önemli dönüm noktası oluyor. Bir tarafta donanımlı ve yetenekli yılların muhasebecisi kadroya alınmazken, diğer yanda bir pastacı yine kendi yeteneğiyle olduğu kadar şansıyla bu ince eleyip sık dokuyan şirkete girebiliyor. Muhasebe sektörüne inancını kaybeden kişi, iyi olduğu başka bir dalda kendini kurs ve eğitimlerle geliştirip bu alanda iş arayışını devam ettirebilir. Amacı büyük bir şirkette kariyer edinmekse, yönetici asistanlığı pozisyonuna uygun şartları kendinde biriktirmeye başlayacaktır. Böylece farklı sektörde girdiği mülakatlarda daha başarılı olabilir.