FONKSİYONEL CV ÖRNEKLERİ

Fonksiyonel CV örneği formatı yeteneklerinizi ön plana çıkaran bir CV formatıdır. Kariyer değişikliği arıyorsanız bu CV formatı yararlı olacaktır. Bu tarz özgeçmişler ne kadar zamandır, nerede ve hangi unvanlarla çalıştığınızdan ziyade, değişik yetenek ve tecrübelerinize odaklanır. 

Bir fonksiyonel CV içerisinde yetenek ve başarılarınızı, üç ila altı “fonksiyonel” başlık altında sınıflandırabilirsiniz. Örneğin bir perakende şirketine başvuruda bulunuyorsanız başlıklar “müşteri hizmetleri” ve “satış” olabilir. 

Fonksiyonel CV ile Hedef CV yeteneklerinize odaklanması bakımından birbirine benzemekle birlikte Fonksiyonel CV de üç ila altı başlıkta yeteneklerinizi ve başarılarınızı sıralayabilirsiniz.

Hedef CV de başlıklar “yetenekler” ve “başarılar” şeklindedir fakat Fonksiyonel CV de bu başlıkları kendinize ve isteğinize göre çeşitlendirerek daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

 

Neleri eklemeli neleri dışarıda bırakmalıyım? 

Her alt başlık içerisinde detaylı bir şekilde yeteneklerinizi ve tecrübelerinizi anlatın. Detaylandırdığınız yetenekler ve tecrübeler iş hayatında, okul hayatında ya da gönüllü çalışılan bir işte kazanılmış olabilir ama mutlaka iş ile alakalı olmalıdır. Konu ya da işten bağımsız beceri ve tecrübelerden bahsedilmemelidir.

 

Artıları ve Eksileri nelerdir?

Aşağıdaki durumlarda bir Fonksiyonel CV kullanmalısınız:

  • Çalıştığınız iş alanını değiştirmek ve ilgili yetenek ve tecrübelerinizi kullanmak ve göstermek istiyorsanız
  • İş geçmişinizde boşluklar varsa
  • Birçok işte çalışmışsanız ve bu tecrübelerinizi bir bütün olarak anlatmak istiyorsanız
  • Daha önceki işlerde edindiğiniz ve şimdiki işinizde kullanamadığınız becerenlerinizi ön plana çıkarmak istiyorsanız

 

Fonksiyonel CV dezavantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Yaygın olmayan bir cv örneği olduğu için işverenler analiz ederken zorluk çekebilir
  • Eğer iyi işlerde çalıştıysanız ve terfileriniz çoğunluktaysa bunlar ikinci sayfada yer alacağı için daha az ilgi çekici olabilir
  • Bazı işverenler bu tür CV örneklerinin bazı şeyleri gizlemek için hazırlanmış olabileceğini düşünebilirler- örneğin geçmiş iş hayatındaki boşlukları

 

 Fonksiyonel CV örneği için buraya tıklayın!