Genel Mülakat Soruları ve Verilebilecek En İyi Yanıtlar

Adaylarla yapılan iş görüşmeleri stresi azaltacak şekilde hazırlanmalıdır.

Karşı taraf, adaydaki stresi ve heyecanı ölçmeye de çalışacaktır. Gayet serinkanlı ve özgüvenli olmak mülakatlarda ilk koşuldur. Bunu, gündelik hayatınızda yaptığınız herhangi bir görüşmedeki rahatlığınızla heyecanlanmadan atlatabilirsiniz. Onların sizin hakkınızda bilmek isteyecekleri temel şeyler önceden sorular halinde hazırlanır ve belli kurallar ve taktikler çerçevesinde size sunulur. Yöneltilen hiçbir soruyu cevapsız bırakmayın.

Mülakat teknikleri, soru cevap diyalogu ve önemli kritik noktalara bakalım. Mülakatlarda bize artı puan kazandıran cevaplar ve hareketler neler olabilir? Görüşmeci, size 4 farklı grupta sorular yöneltecektir.

Bunlar; doğrudan sorular, dolaylı sorular, varsayımsal veya durumsal sorunlar ile davranış açıklayıcı sorulardır. Doğrudan sorular size özeldir, mesela bu pozisyondaki hedefiniz nedir, sizin için bu görev ne ifade ediyor?

Gerçekleri anlatın ve kariyer planlamanızdaki basamakları, hedeflerinizi ifade edin. Dolaylı sorulara örnekler, hayattaki kişisel başarılarınız nelerdir, neler beklyorsunuz, iş pozisyonundaki becerileriniz nelerdir gibi sorulardır. Yine, tereddüt etmeden sahip olduğunuz ve olabileceğiniz potansiyelleri anlatın.

Kendinizi net ve açık bir şekilde kısa ve öz anlatın. Üçüncü gruptaki sorular ise, işte çıkacak bir soruna karşı tutumunuz, sorunu çözme şekliniz gibi olasılıklar üzerine kurulu sorulardır. Hızlıca düşünüp, sağlam bir çözüm bulabilmek önemlidir. Son gruptaki sorularda ise geçmiş iş deneyimleriniz üzerine olacaktır. Liderlik yetenekleriniz var mıdır, hiç bunları kullandınız mı gibi sorular gelebilir. Geçmişte yönettiğiniz proje ve işleri anlatın.

Böyle bir deneyiminiz yoksa başardığınız ve çözdüğünüz en mühim ve kritik deneyimlerinizi paylaşın. Ne mütavazı olun, ne de abartın. Girişte kendinizi kısaca anlatarak mülakata başlayacaksınız. Son işinizden neden ayrıldığınızı, başvurduğunuz sektör ve alandaki deneyimlerinizi, en önemli başarılarınızı, bu şirket hakkındaki fikirlerinizi, takım çalışması hakkındaki yorumlarınızı ve bu şirkete neler katabileceğinizi genel sorular içinde soracaklardır.

Sizi en iyi şekilde ifade eden yanıtları paniğe kapılmadan, sakince vermeye çalışın. En zayıf yanlarınız, başarıyı nasıl değerlendirdiğiniz, bu işi neden istediğiniz, son işinizden neden ayrıldığınız, stres ve baskıyla nasıl başa çıktığınız, en önemli gücünüzün ne olduğu, zor bir durumda bunun üstesinden nasıl geleceğiniz ve bu işin size neden gerektiğini soracaklardır. Geçmiş ve geleceğinizi karşı tarafa açıkça ifade edin. Bu işi hak ettiğinizi hal ve hareketlerle, mimik ve jestlerle ve özgün fikirlerinizle karşı tarafa anlatın, onu inandırın.