Mülakat için bir davet aldıysanız, artık o iş için sürece girmiş bulunuyorsunuz demektir ve bu aşamadan itibaren hazırlıklarınıza başlayabilirsiniz. İlk hazırlık aşaması da elbette mülakat öncesi yapılması gerekenler !

  • Mülakat öncesinde ilk yapmanız gereken iş, iş görüşmesine gideceğiniz şirket ile ilgili iyi ve sağlıklı bir araştırma yapmak. Bu araştırmanın ilk aşamasında şirketin web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ancak sadece şirketin web sitesini ziyaret etmeniz yeterli değildir. Görüşmeye gideceğiniz şirketin web sitesinden elde edeceğiniz bilgiler; kuruluş tarihi, ortaklık yapısı, çalışan sayıları gibi temel bilgiler olacaktır.
  • Şirketin web sitesini araştırdıktan sonra şirket ile ilgili yakın zamanda çıkan internet haberlerine de mutlaka göz atın. Görüşmede bahsedebileceğiniz bilgileri mutlaka aklınızda tutun. 
  • İş görüşmesine gideceğiniz şirketin içinde bulunduğu sektör ile ilgili genel bilgi edinin. Mülakat yapacağınız pozisyona göre sektör bilgisini biraz daha arttırabilirsiniz. Ancak görüşme yapacağınız pozisyon özelinde, bu bilgiye ihtiyacınız olmasa bile mutlaka en azından rakip şirketlerin kimler olduğunu bilin.
  • Mülakat öncesinde yapılması gerekenlerden belki de en önemlisi, görüşeceğiniz kişiyi araştırmaktır. Mülakat yapacağınız kişinin linkedin profili size bu konuda yardımcı olabilir. Linkedin üzerinde mülakat yapacak kişinin bilgilerine göz gezdirirken, ortak bağlantılarınıza da göz atmayı unutmayın. Eğer ortak bir bilgiye ulaşırsanız, mülakat sırasında bu bilgileri kullanarak karşınızdaki kişi ile daha iyi ilişki kurabilirsiniz. Görüşmeniz de daha sıcak bir ortamda geçer. Üniversitenizin aynı olması, aynı liseden farklı yıllarda mezun olmuş olmanız, katıldığınız bir sertifika programı, ortak tanıdığınız bir kişi bu duruma örnek olarak verilebilir.
  • Mülakata geç kalmamak adına görüşmeye belirtilen saatten 10 dakika önce orada olabilmeniz de önemli bir unsur. Mülakata çok erken gitmeniz de hoş karşılanmayacağı için 10 dakikalık bu süre yerinde olacaktır. Bu sebeple, mülakat öncesinde adres bilgilerini iyice kontrol edin. Eğer daha önce gitmediğiniz bir bölge ise, nasıl gidebileceğiniz konusunda yakınlarınızdan detaylı bilgi almanızı da tavsiye ederiz.
  • Mülakata giderken elinizde bir dosya içerisinde detaylı cv’nizin olması profesyonel bir davranıştır. Her ne kadar cv’nizi zaten iletmiş olsanız da, yanınızda cv’nizin bulunmasını da tavsiye ederiz.
  • Mülakata gideceğiniz kıyafetinizi önceden belirlemeniz, görüşmeye gideceğiniz gün sizi hızlandıracaktır. 
  • Evden çıkmadan klasik mülakat sorularına göz atmanız ve aklınızdan verilecek cevapları geçirmeniz görüşme sırasında işinize yarayabilir. Bu sebeple en sık sorulan mülakat sorularına görüşme öncesinde göz atmanız iyi olabilir.