Mülakatlarda Maaş Konusu

Her ne koşulda olursanız olun, iş görüşmelerinde maaş konusunu açmak ya da açılan konuya yorum getirmek zordur. İlk davet geldiği andan itibaren aslında aklımızdan çıkmayan bir konudur bu.

Vereceğimiz emeğin karşılığı ne olacak? Rekabetçi piyasa şartlarında aslında teklif vermekte ya da yorum yapmakta zorlanmamalı, bilgi ve birikimlerimizin karşılığını karşı tarafa bildirmeliyiz.

Sosyal ve ekonomik haklarımızı bilmek en doğal hakkımızdır. Tabii ki, görüşmenin ilk dakikalarında bu konulardan uzak durulmalıdır, fakat yeri mutlaka gelecektir. Başarılı mülakat üzerine yazılan kitaplarda, maaşı sormaya çekinmeyin diyor uzmanlar.

Zorlu piyasalarda, aranılan eleman olmak artık mumla aranılan şeylerden biriyken, sıkışık sektörlerde kaliteli personele ihtiyaç varsa ve potansiyel azsa, tabii ki hak ettiğiniz miktarı dile getirin. Bunun akla yatan nedenlerini de gerekirse açıklayın. Zamlar, primler, ikramiyeler, promosyonlar, haklar, ücretli ücretsiz izinler, yeme içme, yol giderleri, sağlık sigortası gibi maddi boyuttaki tüm haklarınızı öğrenin ve fikirlerinizi beyan edin. Bu işi kaybederim korkusuyla bu konuları sormazsanız, verilene razı olmak zorunda kalırsınız. Talep ve tekliflerinizi doğru cümlelerle iletmeye çalışın. Kendinizden emin bu tavrınız aksine, size artı puan kazandırabilir. Çağrıldığınız pozisyon için çevre şirketlerin uygun gördüğü ücretleri de araştırın. Asla karşı tarafla parasal konularda ciddi ve hararetli tartışmalara girmeyin. Bu pozisyon için en uygun elemanın siz olduğunuza karşı tarafı ikna edin.