Bir iş için başvuru yaptığınızda İnsan Kaynakları uzmanlarının ilk karşılaştığı, özgeçmişiniz için yazdığınız ön yazınız oluyor. İyi bir ön yazı, sizin niteliklerinizi ortaya koyarak başvurduğunuz işe olan uygunluğunuzu da ortaya çıkartmış oluyor. İş başvurunuzun ilk engeli aşması için hatasız bir ön yazı hazırlamanız, iş görüşmesine sizi bir adım daha yaklaştıracaktır. 

Ön Yazı Konusunda En Çok Yapılan Hatalar 

Ön Yazıdaki Yazım ve İmla Hataları: Öncelikle yazdığınız ön yazının imla ve yazım hataları içermediğinden emin olmalısınız. Bu konuda bilgisayarınızdaki Word programı size fazlasıyla yardımcı olacaktır ancak yine de siz bir kez daha yazınızı okuyarak hataları sıfır seviyesini indirdiğinizden emin olun. Dilerseniz yazdığınız yazıyı bir arkadaşınıza da okutabilirsiniz. 

Ön Yazı Redaksiyonu: Yazılan ön yazılar genellikle her şirkete aynı şekilde gönderiliyor. Bu sebeple ön yazınızı cv’nize eklerken, mutlaka hangi pozisyona başvurduğunuzu ilk cümlenizde belirtin. Sonrasında başvurduğunuz pozisyon özelinde, neden bu işe uygun olduğunuzu yeniden düzenleyin. Format olarak aynı ön yazı formatını kullanabilirsiniz ancak hitap kısmı ve başvurduğunuz pozisyonun ismini mutlaka ön yazınızda kullanın. 

Hedef Odaklı Bir Yazı Hazırlayın: Başvuru yaptığınız pozisyonun ismi ile birlikte eğer cv göndereceğiniz yetkilinin ismini biliyorsanız mutlaka ona hitaben yazınızı yazın. Bu şekilde İnsan Kaynakları ve işe alım uzmanlarının dikkatini daha fazla çekmiş olursunuz. İşe alım uzmanları genel bir formatta hazırlanmış ön yazıları dikkate almıyorlar, bunu unutmayın. “Sayın Yetkili” ya da “Yetkili Kişinin Dikkatine” yerine karşıdaki kişinin ismini yazmanız sizin yararınıza olacaktır. 

Çok Uzun ya da Çok Kısa Bir Yazı Yazmayın: Çok kısa bir ön yazı yazmak hem kendinizi iyi anlatamamanıza hem de karşı tarafta ilgisiz bir görüntü sergilemenize neden olabilir. Çok uzun bir ön yazının ise okunma oranı düşük olacaktır.

Ön yazı yazarken en fazla 3 paragraftan oluşan ve her bir paragrafta en fazla 6 satır olacak bir format size yardımcı olacaktır. 

Fazla Detaylı Bir Ön Yazı: Ön yazınızda fazla detaylı bilgiler vermeniz gerekmiyor. Bu sebeple gereksiz ayrıntılarla ön yazınızı doldurmayın. Başvurduğunuz iş için neden uygun olduğunuzu düşünüyorsanız, bu özelliklerinizi öne çıkartmanız yeterlidir. Buna ek olarak cv’nizde yer almayan bir durumdan bahsedebilirsiniz. Ankara’da ikamet eden birisi iseniz ve cv’nizde bu şekilde belirtiyseniz, İstanbul’da bir işe başvururken İstanbul’da konaklama probleminiz olmadığından ve yaşayabileceğiniz evin nerede olduğundan bahsedebilirsiniz. 

Neler Ön Yazıda Olmamalı: Ön yazınızda boş ifadeler ile güçlü yanlarınızı belirtmeniz bir anlam ifade etmemektedir. “İyi iletişim becerileri olan bir takım oyuncusuyum” yazmak yerine bunu gerçek bir örnek ile açıklamanız gerekmektedir. Bu kısımda güçlü yanlarınızı belirtirken daha önce içinde bulunduğunuz bir projeden ya da eski iş tecrübenizden örnekler verebilirsiniz. 

Ön yazınızda başvurduğunuz pozisyon için heyecanlı olduğunuzu ve genel niteliklerinizin bu işe uygun olduğunu hissettirmeniz, sizi bir adım öne çıkartacak ve istediğiniz mülakat için davet almanıza yardımcı olacaktır. Bu sebeple sadece yazmak için bir ön yazı oluşturmamanızı öneririz.