Öz geçmişinizde yazdığınız yalanlarla bir gün yüzleşebilirsiniz!

 

Gelin, çoğu kişinin yaptığı gibi, öz geçmiş üzerindeki ufak tefek değişikliklerle söylenen masum amaçlı, ama ciddi sonuçlar doğurabilecek yalanlara birlikte göz atalım.

** İş tecrübelerinin tarihinde yapılan oynamalar

Aylardır işsizsiniz, çok güzel kurumsal bir firmanın tam da size uygun olduğunu düşündüğünüz  iş ilanı ile karşılaştınız. Fakat o kadar çok iş değiştirmişsiniz ki, cv’niz bu anlamda bir hayli kabarık ve karşı taraf açısından pek de olumlu olmayan kısa süreli iş deneyimleriyle dolu.. Aklınıza bu işlerin tarihleriyle oynamak, ya da bazı iş tecrübelerini silmek gelmez mi?

Diyelim ki böyle yaptınız ve görüşmeye  çağrıldınız. Hatta işe de alındınız.. Sildiğiniz iş yerlerinden birinde beraber çalıştığınız arkadaşınızla yeni işinizde karşılaşırsanız ne yapacaksınız? Hele de o arkadaşınız pek de anlaşamadığınız biriyse ve insan kaynaklarına gidip sizin hakkında konuşursa! En kötüsü ise sizinle görüşme yapan kişinin, tarihini değiştirdiğiniz iş yerinde birlikte çalıştığınız kişilerden biri olmasıdır herhalde.. Bu olumsuz senaryolardan biriyle karşılaşma riskine rağmen hala cv’nizde değişiklik yapmayı düşünür müsünüz? Bunun yerine gerçekleri yazıp, neden sık iş değiştirmek zorunda kaldığınızı anlatmanız daha iyi olmaz mı..

** Görev tanımlamalarında söylenen yalanlar

Diyelim ki bir mühendissiniz ve daha önce hiç planlama departmanında çalışmadığınız halde, geçmişte yaptığınız üretim işini “planlama sorumlusu” olarak cv’nizde değiştirdiniz. Bütün aşamalardan geçtiğinizi de varsayalım. Referans olarak bildirdiğiniz kişiler de bu yalanınızı onaylayan yorumlar yapmış olsunlar hakkınızda.. Planlama departmanına şef olarak alındıktan sonra ne yapacaksınız? Bu konuda deneyimsiz olduğunuz fark edilirse durumu nasıl idare edeceksiniz? En iyisi belki de işe başvururken,

 “ Planlama biriminde deneyimim yok ama kısa sürede bu işi kavrayabileceğime inanıyorum” demek değil midir? Deneyimsiz olduğunuz için belki tercih edilmezsiniz ama ya kendinize güveniniz, mülakat yapan kişiyi etkilerse ve işe alınırsanız.. Yalan söyleme riskine değer mi?

** Yabancı dil konusunda yalanlar

Aslında iş ilanlarının çoğunda pozisyon gerektirmediği halde “iyi İngilizce bilen” ifadesi yer aldığı için,  bu konuda cv’sinde yalan söyleme cesareti gösterenlerin sayısı da artıyor diyebiliriz. Yurt dışı müşterileriyle diyalog gerektirecek pozisyonların çoğunda yabancı dilin altı özellikle çiziliyor. Ama öyle ilanlar da var ki, gerçekten de ezbere yazılmış gibi bir izlenim bırakabiliyor..

 Peki ama ilanın ezbere yazılmış olması sizin yabancı dil konusunda yalan söylemenizi gerektirir mi?

 Diyelim ki siz, iyi konuşamadığınız halde cv’nizde “Çok iyi İngilizce bilgisi” yazdınız. Ya İngilizce mülakata alınırsanız ne yapacaksınız? Şanslıydınız, mülakat İngilizce olmadı ve işe alındınız. Pozisyon gerektirmese de bir gün gerçekten İngilizce konuşmanız istendiğinde yalanınız ortaya çıkmaz mı?

Yabancı dil konusunda söylenen yalanlar sadece bu da değil elbette. Diyelim ki kolej mezunusunuz, çok iyi İngilizce’niz var. Seçmeli ders olarak bir sene Almanca öğrendiniz, bir kur da İspanyolca dersi aldınız. Öz geçmişinize “çok iyi İngilizce, çok iyi Almanca ve çok iyi İspanyolca” yazarsanız, başlangıçta bu bilgiler karşı tarafta çok etkili olabilir. İngilizce mülakatı da başarıyla geçtiniz diyelim. İşe girdikten sonra :

“Ahmet Bey, siz çok iyi İspanyolca bildiğinizi söylemiştiniz. Hiç İngilizce bilmeyen yeni bir İspanyol müşterimiz var, ilgilenir misiniz?” derlerse nereye kaçacaksınız? Yalanınız ortaya çıktığı için işten bile atılabilirsiniz.

** Son işinizden çıkarıldınız, ama söyleyemediniz..

İşten çıkarılmış olmak, her zaman sizin suçunuz değildir. Bir anlaşmazlık yaşanmış olabilir, yöneticinizle elektriğiniz tutmadığı için çıkarılmış olabilirsiniz, küçük de olsa bir hata yapmış olabilirsiniz, fevri davranmış olabilirsiniz, maaşınıza itiraz etmiş olabilirsiniz.. vb.

Eğer işten ayrılma nedeninizi, yani çıkarıldığınızı dürüstçe ifade etmezseniz; işe alınsanız bile sürekli diken üstünde olacaksınız unutmayın. Yine en kötü senaryoyu düşünelim. Sizi işten çıkaran yöneticiniz, bu yeni iş yerine yeni yönetici olarak gelirse, düşünün neler olabilir? Dahası, yeni yöneticiniz, eski yöneticinizin arkadaşı olabilir ve arayıp gerçeği de öğrenebilir.. Yani söylediğiniz yalanla bir şekilde yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz. 

Aslında bu örneklediklerimiz gibi bir çok yalanla iş başvurusu aşamasında karşılaşmak mümkün. Ama şunu aklınızdan çıkarmamalısınız. İş başvurunuz sırasında size doldurtulan formun altına “Beyan ettiğim bütün bilgiler doğrudur” anlamına gelen bir imza atıyorsunuz.. O imzadan sonra söylediğiniz yalanlar ortaya çıkarsa suçlu durumuna düşmez misiniz?