Mülakat öncesinde mülakat sorularına göz atmak isteyen okurlarımızın en çok merak ettiği ve arama yaptığı “İşyerinizden neden ayrıldınız / ayrılmak istiyorsunuz?” sorusunu Digitouch Medya Grubu İnsan Kaynakları Müdürü Murat Peksan’a sorduk.

Bizlere vakit ayırıp bu konudaki görüşlerini paylaştığı için Digitouch Medya Grubu İnsan Kaynakları Müdürü Murat Peksan’a tekrar teşekkür ederiz.

 

– – – –

İşinizden Neden Ayrıldınız?

Bir İnsan Kaynakları Uzmanı olarak işe başlamak ya da işe alınmak kadar, işten ayrılmanın ya da çıkartılmanın da doğal karşılanması gerektiğini düşünüyorum. Karşınıza bir fırsat çıkar, siz hem kendiniz hem de karşınızda kurum için bunun iyi bir birliktelik olacağını düşünürsünüz ve çalışmaya başlarsınız. Zaman geçtikçe bu durum sizin ya da kurumun açısından iyi, faydalı olmayabilir. Bu durumda da yollarınız ayrılır, başka bir şirkette görevinize devam edersiniz.

Kurum ve çalışan kişinin uyumu, iş değiştirme süreçlerinde bireysel ve kurumsal performansın oldukça ötesinde bir durumdur. Bu sebeple iş değişikliklerine bu açından da bakılması gerektiğini düşünüyorum.

Elbette sık iş değiştirmenin de normal olduğunu savunmuyorum. Fazla iş değiştiren adaylara geçtiğimiz yıllarda çok daha katı bir duruş sergileniyordu. Hatta bu tarz adayları, özgeçmişi gördüğümüz anda eliyorduk diyebilirim. Ancak Y Kuşağı’nın çalışma hayatındaki yerinin artması ile, bu konuda biraz daha esnek bir bakış açısı kazandık diyebilirim. İş değişiklikleri cv de yer alsa bile, mülakat esnasında bu geçişleri anlamaya çalışmak, son yılların kazandırdığı bir alışkanlıktır diyebilirim. Özellikle içerisinde olduğum internet / dijital medya sektöründe, işten çıkış oranları oldukça yüksek durumda.

İş değiştirme sıklığınız ne olursa İnsan Kaynakları size mutlaka iş değiştirme nedeninizi soracaktır. Bu soruya verdiğiniz cevap, birçok mülakat sorusundan daha etkilidir.

İşinizden neden ayrıldınız sorusuna aldığım bazı cevapları paylaşarak, bu konudaki yorumlarımı yapmak istiyorum:

  • Çalıştığım şirket tam bir patron şirketiydi, artık kurumsal bir şirkette çalışmak istiyorum.

Genel formatta bu cevapta bir sakınca görünmüyor gibi. Ancak böyle bir cevap verdiğinizde, görüşmeye gittiğiniz şirketi iyi araştırmış olmanız gerekir. Türkiye’deki şirketler genellikle aile / patron şirketleridir. Kurumsal bir şirket aradığınızı söylerken, belki de “kurumsal” ifadesi ile neyi kastettiğinizi de belirtmeniz faydalı olacaktır. Çünkü mülakatlarda bahsedilen “kurumsal” şirket, birçok aday için sadece maaşları zamanında ödeyen şirket demek.

  • Kendimi daha fazla geliştirebileceğim bir yerde çalışmak istiyorum.

Bu cevap da sık sık kullanılıyor ancak 5 yılda 4 şirket değiştirmiş bir kişi bu cümleyi kurduğu zaman pek inandırıcı olmuyor. Öncelikle çalıştığınız her yer, özel bir eğitim programı sunmasa bile, sizi geliştirir. Bu gelişim sürecini tamamladığınızı düşündüğünüz noktada ise hemen başka bir iş arayışına girmek, işvereni zarara uğratmaktır. Sizin o şirketin yapısını öğrenene kadar geçen süre, işverenin size yatırım yaptığı zaman dilimidir. Tam işler yoluna girmiş, siz işinize ve işyerinize adapte olmuşken işten ayrılmak bana göre şık bir davranış değil. Sizinle görüşme yapan İK Uzmanı, kendi şirketinde de sizin böyle bir davranış sergileyeceğinizi, işleri öğrendiğiniz süre sonunda başka şirkete gideceğinizi düşünebilir.  

  • Benim yerime başka birisini terfi ettirdiler, hak ettiğim ücreti alamıyorum, yeni başlayan bir kişi bile benden daha fazla ücret alıyor….vb.

Buradaki cevap ile değinmek istediğim nokta, işverenini kötüleyen adaylar! Güzel giden bir görüşmeyi bile, eski işyerindeki olayları ve olumsuz durumları anlatarak, olumsuz duruma çeviren o kadar çok aday ile karşılaştım ki, anlatamam. Bu adaylar arasında buraya yazamayacağım hikayeler anlatanlar bile oldu, şirket içi ilişkilerden yolsuzluk hikayelerine kadar 🙂

İş görüşmesinde dürüst davranmak gerekiyor, bunun herkes farkında ancak çalıştığınız şirketler ile ilgili olumsuz konuları masaya yatırmak, detaylı bir şekilde anlatmak ve kötülemek, ne yazık ki sizinle ilgili kararları da olumsuz etkileyecektir.

Neden işinizden ayrıldınız sorusunu cevaplarken sergileyeceğiniz tavır, sizin ne kadar profesyonel olacağınızı da gösterecektir. Yeni iş fırsatları, yeni bir sektör, daha çok para kazanmak, yeni bir ortama girmek adına iş değiştiriyor olabilirsiniz ancak bunun iletişimini yaparken çok dikkatli davranmanız gerektiğini lütfen unutmayın.